גיאורגיה
Search
Close this search box.

וארדזיה – Vardzia

עזרה בתכנון טיול לגאורגיה? השאירו פרטים 👇

וארדזיה – Vardzia

עיר המערות, סמל תרבותי חשוב בשביל הגיאורגים. האתר המיוחד נמצא במרחק של 12 ק"מ מהגבול התורכי, והדרך אליו משופעת בנוף יפה, ובעוד כמה אתרים כגון מבצר חרתביסי (Khertvisi) מן המאה העשירית, ומבצר תמוגבי (Tmogvi), שאליו אפשר להגיע רק ברגל בדרך חתחתים. עיר המערות וארדזיה נגלית לעין לפתע, חצובה כולה בתוך מצוק אדיר המתנוסס מעברו השני של נהר המתקבארי. כדי להגיע אליה צריך לעבור על גשר אל הגדה השניה, להחנות את המכונית, ולהתחיל לטפס.
במאה ה-12 בנה במקום המלך גיורגי השליש מבצר, כדי להגן על הגבול. המלכה תמרה הפכה את המקום לאתר דתי כשהקימה בו מנזר. המקום צמח והתפתח לעיר בת 50 אלף תושבים. העיר היתה כולה חצובה בסלע, והתושבים התגוררו במערות על המצוק התלול. שהיו בו 13 מפלסים. האגדה מספרת שכשתמרה היתה קטנה, הלכה לאיבוד באחת המערות, וכשחיפשו אותה אנשי המלך היא קראה בקול: "אק ואר דזיה", שמשמעותו בגיאורגית: "אני פה, דוד", ומכאן שם העיר.
במרכז העיר נמצאת כנסיית העליה לשמים של מריה הקדושה, ומה שנותר ממנה הוא שורת עמודים ושתי קשתות. נשתמרו גם כמה פרסקאות בתוכה, האחת מראה את המלכה תמרה. בתקופת תמרה היתה העיר מרכז רוחני ומעוז צבאי ליד הגבול, אך מאז נפגעה העיר ברעידות אדמה ובפלישות חוזרות ונשנות. היום המקום הוא אתר תיירות מן המעלה הראשונה, מרתק ויוצא דופן.

 

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בגאורגיה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על גיאורגיה!