גיאורגיה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בורג'ומי – Borjomi

עזרה בתכנון טיול לגאורגיה? השאירו פרטים 👇

בורג'ומי היא עיירה יפהפייה השוכנת בדרום-מרכז גאורגיה. היא ידועה במעיינות המים המינרליים שלה, שהם חלק מהפארק הלאומי בורג'ומי-חרגאולי. העיירה ממוקמת בגובה של 800 מטר מעל פני הים, והיא מוקפת בהרים ירוקים.

בורג'ומי היא יעד תיירותי פופולרי, והיא מציעה מגוון רחב של אטרקציות. בין האטרקציות הפופולריות ביותר ניתן למנות את:

  • פארק בורג'ומי: הפארק הוא ביתם של מעיינות המים המינרליים של בורג'ומי, כמו גם של מגוון רחב של צמחייה ובעלי חיים. בפארק ישנם שבילי הליכה, מסלולי רכיבה על סוסים, ופארק שעשועים.
  • רכבל בורג'ומי: הרכבל עולה לתחנה העליונה שלו בגובה של 1,000 מטר מעל פני הים. מהתצפית בתחנה העליונה ניתן לראות נופים מרהיבים של העיירה והאזור.
  • בית המרחץ בורג'ומי: בית המרחץ הוא אתר ספא היסטורי הממוקם במרכז העיירה. בית המרחץ משתמש במים המינרליים של בורג'ומי לטיפול במגוון רחב של בעיות בריאותיות.

בורג'ומי היא יעד מושלם לחופשה של שקט ושלווה. העיירה מציעה נופים מרהיבים, אטרקציות מגוונות, ואווירה נעימה

בורג'ומי – Borjomi 

מקור פרסומה וחשיבותה של העיירה בורג'ומי הוא במים המינרליים המלוחים הנובעים בה. בכל רחבי ברית המועצות היו מפורסמים המים האלה, ובקבוקי זכוכית נושאי התווית "בורג'ומי" נמכרו כמו לחמניות טריות. בערים רבות ברחבי ברה"מ לשעבר פזורים דוכנים שעליהם מתנוססת מילת הקסם "בורג'ומי". אפילו אם המים המלוחים קמעא ואינם טעימים לחלק מהאנשים, האמונה כי הם מועילים לבריאות מסייעת היטב למכירות.
הסיפור התחיל בראשית המאה ה-19, כשחיילים רוסיים גילו את המעיין המפיק מים מיוחדים. המושל הרוסי של הקווקז מיהר לנצל את הפוטנציאל, והקים במקום עיירת נופש וקיט, שהיתה אופנתית מאוד בקרב האצולה הרוסית, ואפילו בקרב בני בית המלוכה. המוני מבקרים מכל רחבי ברית המועצות נהרו אל המקום שמפורסמים, ביניהם צ'ייקובסקי וגורקי, ביקרו בו. בתו של המושל שהקים את עיירת הקיט, קתרינה, החלימה ממחלה לאחר ששתתה את מי המעיין, ולכן קוראים למעיין על שמה "מעיין קתרינה".
לאחר קריסת האימפריה הידרדר מצבה של בורג'ומי, אבל הממשל החדש בגיאורגיה עושה למען שיקום המקום. בשנת 1850 הפכו את מקום נביעת המעיינות ואת כל האזור לפארק לאומי ענקי. המעיינות נובעים במקום שנופו מקסים, בערוץ צר בין שני רכסי הרים מיוערים. לאחרונה שידרג הנשיא סקאשווילי את האתר. כל הערוץ מעובד ומטופח להפליא. הקימו במקום בית קולנוע, גן שעשועים גדול, וגם רכבל שעולה עד לפסגת ההר שממול. שיפרו את זרימת המים, בנו גשרים יפים ושתלו עצים ופרחים. בכמה נקודות הקימו ברזים מיוחדים, כדי שאנשים יוכלו לטעום מכל מיני הטעמים של מי בורג'ומי. רבים באים לכאן עם קנקני מים גדולים וממלאים אותם. אפשר לטייל לאורך כמה קילומטרים במעלה הזרם, עד לבריכת שחייה שהוקמה במקום ולידה אזורי פיקניק. מהפארק הלאומי יוצאים שבילי טרקים להרים. אפשר גם לעלות ברכבל, ולצאת לטרק מראש הפסגה.
מעל העיירה בורג'ומי מתנוססים שני מבצרים מימי הביניים. לגדתו הימנית של המתקבארי נמצא פטרס ציחה (Petres Tsikhe) ומולו, על הגדה השניה, שרידי מבצר נוסף, גוגיאס ציחה (Gogias Tsikhe). אל שניהם ניתן להגיע רק ברגל.

הבית המעוטר
הבתים ברחוב המוביל לכניסה לאתר מעיין קתרינה מספרים את סיפור ימי הזוהר של המקום. אחד הבתים המדהימים ביותר הוא בית מעוטר.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בגאורגיה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על גיאורגיה!