גיאורגיה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הרכבל של טביליסי

עזרה בתכנון טיול לגאורגיה? השאירו פרטים 👇

תחבורה ציבורית היא אחד האלמנטים החשובים ביותר להכיר, כאשר מטיילים במדינה זרה, במיוחד כמובן כאשר לא שוכרים רכב. ערים רבות ומרכזיות בעולם הפכו עצמן לפופולריות בקרב התיירים, וכמובן גם בקרב המקומיים, בזכות מערכת תחבורה ציבורית מפותחת. ערים רבות כבר הבינו שההשקעה בתחבורה הציבורית משתלמת, שכן היא מושכת תיירים רבים ומכניסה לעיר הרבה כסף ועניין. כל עיר מרכזית ראויה מתפעלת מערכת קווי אוטובוס, רכבות, רכבות חשמליות, מוניות, כלי שיט ואפילו אוטובוסים על גבי סירות. העיר טביליסי הגדילה לעשות, ומציגה מערכת קווי רכבל אשר משרתת את המקומיים והתיירים, והופכת את השהות בעיר הנפלאה הזו לנוחה וקסומה עוד יותר. כל מה שיש לדעת על הרכבל של טביליסי.

חדש ומסעיר. הרכבל של טביליסי

רק בחודש יוני בשנת 2012 נחנך הרכבל של טביליסי, בירתה של גאורגיה. קווי הרכבל מחברים בין "פארק רייק"(Rike Park) אשר נחנך לאחרונה וממוקם בדיוק מעברו השני של נהר ה"מטקבארי" (Mtkvari river), לבין מבצר "נארקילה" (Narikala) הפופולרי ביותר בקרב התיירים והמקומיים. המבצר המרהיב הוא נקודה שבהחלט לא מומלץ לפספס בעת ביקור בעיר טביליסי. מעבר למבצר המרתק, ניתן לקבל ממנו תצפית משגעת של 360 מעלות על כל העיר העתיקה של טביליסי – חוויה מומלצת לכל הדיעות. 

בין שמיים וארץ, ברמה של חמישה כוכבים – הרכבל של טביליסי

ניכר בהחלט, שמאחורי תכנון הרכבל, ניתנה חשיבות לא רק לשימוש הפרקטי שלו, אלא גם לחוויית המשתמש. התאים ברכבל נוחים ביותר, קיים בהם אפילו מיזוג אוויר והם מציעים חלון גדול ושקוף דרכו ניתן לצפות בצורה מיטבית בנוף המשגע של העיר טביליסי , תצפית של 360 מעלות. 

2 דקות של מסע בזמן. הרכבל של טביליסי

במסלול שאורך בסך הכל כשתי דקות, תעברו מעל נהר ה"מטקבארי" המרהיב, מעל גגות הרעפים הצבעוניים של העיר העתיקה ועד למבצר נארקילה המופלא. הנסיעה אמנם קצרה, אבל מרגישה ארוכה יותר בשל העושר הויזואלי האדיר הנגלה לעיני הנוסעים ברכבל. כמובן שהשהות במבצר עצמו איננה מוגבלת בזמן, ותיירים רבים מעבירים בו גם כחצי יום.  חשוב להישמר ולשמור על כללי הבטיחות המצוינים במקום. בעת ההגעה לפלטפורמת הרכבל במבצר נארקילה, אין אפשרות לעמוד שם מטעמי בטיחות. עבור מי שמעוניין לצלם תמונות של הרכבל מגיע למבצר או יוצא ממנו, קיימת נקודה נוחה ביותר גם עבור זה. 

הכינו את המצלמות עולים על הרכבל של טביליסי

אין באמת מילים שיכולות לתאר את הנופים המטורפים אשר נגלים לעיני המבקרים בעת נסיעה ברכבל, כמו גם בזמן השהות במבצר נארקילה. זה מהדברים שצריך פשוט לראות. ניתן רק לציין כי לא מעט מבקרים בוחרים לבצע את מסלול הנסיעה ברכבל יותר מפעם אחת, ולו רק בכדי לקבל את ההזדמנות לצפייה נוספת. 

חשוב לציין שהרכבל הוא לא רק חוויה מהנה, הוא גם פתר בעיות נגישות רבות עבור מטיילים רבים – מקומיים ותיירים. עד הקמת הרכבל, הגישה למבצר נארקילה הייתה קשה באופן יחסי, וכללה מסלול הליכה בדרגת קושי בינונית ומעלה. עבור מבקרים רבים הייתה זו משימה קשה ביותר או אף בלתי אפשרית. בנוסף, אנשים בכסאות גלגלים, תינוקות בעגלה או מבקרים בכושר פיזי שאינו מפותח, פשוט לא היו יכולים בער להגיע למבצר.

הרכבל פותר את הבעיה עבור כל אלו, והבסיס להקמתו היה כמובן פונקציונאלי – תוואי השטח איננו מאפשר סלילת כביש או פתרון תחבורתי אחר. על כן הרכבל היה מעין ברירת מחדל, ולנו התיירים נשאר רק להנות מהנסיעה ומהנופים המשגעים. כעת הגישה למבצר נארקילה היא לא רק קלה יותר, אלא גם מהנה ביותר. 

לאחר ביקור במבצר, בוחרים רוב המבקרים לרדת בחזרה ברכבל ל"פארק רייק" ולבקר באטרקציות המומלצות הסמוכות אליו – כגון "גשר השלום". את הגשר ניתן כמובן לראות גם בדרך למעלה או למטה בעת נסיעה ברכבל. 

התשובה היא חד משמעית כן. הרכבל של טביליסי הוא בוודאות הדרך הנוחה והמהירה ביותר להגיע אל מבצר נארקילה המרתק, וכמובן גם לרדת ממנו. מעבר לכך, הנסיעה ברכבל מהנה ביותר ומעניקה נוף מדהים של העיר העתיקה של טביליסי ואתרים נוספים. 

יש לכך מספר תשובות, אך רוב המבקרים בוחרים להשתמש ברכבל בשעות הערב המוקדמות – כך תוכלו ליהנות גם ממופע האורות המרהיב של "גשר השלום", אשר מתרחש בכל יום מעט לפני השקיעה. 

כן. עם זאת המחירים בטביליסי בכלל, ומחירי התחבורה הציבורית בפרט, אינם גבוהים, וכך גם השימוש ברכבל. 

לא. אין  קבלת מזומן ברכבל של טביליסי. תצטרכו להצטייד בכרטיס הפלסטיק המשמש לשאר אמצעי התחבורה בעיר. במידה ואין ברשותכם, תוכלו לרכוש אחד במקום. 

במהלך הנסיעה יש כלל חשוב אחד, אותו תראו גם כתוב על גבי שלטים – אין לעמוד כאשר הרכבל בתנועה, מטעמי בטיחות. 

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בגאורגיה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על גיאורגיה!